Apie skyrių

Radiologijos skyrius atlieka stacionarinių ir ambulatorinių pacientų diagnostinius tyrimus. Teikiamos II ir III lygio radiologijos paslaugos pacientams iš visos Lietuvos.

Radiologijos skyrius įkurtas 1978 m. Nuo 2012 m. skyriuje siekiant optimizuoti radiologinės tarnybos darbą, įkurtas Ultragarsinės diagnostikos poskyris.

Kas yra pediatrinė radiologija?

Pediatrinė radiologija – radiologijos sritis, tirianti vaikus nuo gimimo iki 18 metų. Esminis jos skirtumas – glaudesnis santykis su pacientu ir jo tėvais ar įstatyminiais atstovais. Darbui su vaikais reikia daugiau kantrybės, laiko, atidumo, profesionalumo ir tikslumo. Tyrimų metodai turi būti optimizuoti, nes reikia dirbti greitai ir tiksliai. Taikomi specialūs protokolai, ypač tyrimams su jonizuojančia spinduliuote. Tyrimų algoritmas sukurtas atsižvelgiant ir į radiacinę saugą.

Dažniausias ir paprasčiausias rutininis radiologinis tyrimas – priekinė krūtinės ląstos rentgenografija. Esminio skirtumo dėl atlikimo technikos nėra, tačiau atsižvelgiant į paciento amžių, svorį, gebėjimą vykdyti komandas skiriasi fiksuojamų priemonių skaičius, taip pat ta aplinkybė, ar nuotrauka bus atlikta kvėpuojant ar sulaikius kvėpavimą.

Vaikų ligoninėje atliekami dažniausiai tik vaikams reikalingi specialūs tyrimai – kojų ilgio rentgenografija, mechaninės ašies, viso stuburo stovint skoliozės stabilumui įvertinti ir kt.

Pagal susirgimą ir indikacijas pirmenybė teikiama tyrimams be jonizuojančios spinduliuotės – ultragarsiniam ir magnetinio rezonanso tomografijos tyrimams. Kuo mažesnis vaikas, tuo jis jautresnis jonizuojančiai spinduliuotei, todėl nė vienas radiologinis tyrimas Vaikų ligoninėje neatliekamas be klinicisto siuntimo.

Gydytojų radiologų bei radiologijos technologų pareiga atlikti kuo geresnės kokybės tyrimą, t.y. taip optimizuoti parametrus, kad būtų kuo mažesnė apšvita, bet nenukentėtų kokybė.

Atliekant kompiuterinės tomografijos tyrimą pacientų apšvita mažinama optimizuojant kompiuterinės tomografijos procedūrų protokolų parametrus. Optimizuojama skenavimo sritis. Vaikų ligoninės eksploatuojamame kompiuterinės tomografijos aparate yra CARE Dose programa, taip pat papildomai įdiegta IRIS (Iterative reconstruction in image space) programa, kuri leidžia smarkiai sumažinti pacientų apšvitą, ypač atliekant daugiafazius ir kontrolinius tyrimus.

Šiuo metu didžioji dalis ligoninės turimų rentgeno aparatų – skaitmeniniai, todėl taikomi ne tik pediatrijai skirti protokolai, bet ir patys aparatai geba automatiškai parinkti parametrus pagal vaiko amžių bei svorį. Kompiuterinės tomografijos tyrimai taip pat atliekami adaptuotais vaikų amžiui protokolais. Be to, šiuolaikiniai aparatai turi CARE Dose funkciją, kuri pagal topogramą kiekvienam pacientui parametrus parenka individualiai. Naujausiuose kompiuteriniuose tomografuose įdiegiama papildomai interaktyvių rekonstrukcijų programa. Periodiškai tikrinami parametrai, glaudžiai bendradarbiaujama su Radiacinės saugos centru.

Jei reikia atlikti tyrimą, kuriam bus panaudota jonizuojanti spinduliuotė, apie tai pacientus ir juos lydinčius asmenis informuoja klinicistai. Tėvai ar įstatyminiai atstovai turi pasirašyti sutikimą tyrimui. Kokia tyrimo atlikimo ar neatlikimo rizika, paaiškina gydytojas klinicistas. Gydytojas radiologas informuoja apie gaunamą apšvitą ir kaip dažnai galima kartoti tyrimą. Jei kyla papildomų klausimų, atsakoma žodžiu. Prie visų radiologinės diagnostikos kabinetų yra informaciniai stendai, kuriuose pateikiama vaizdinė informacija apie radiaciją, medicininę apšvitą, saugos priemones, apšvitos dozes ir kt.

Ilgų tyrimų, tokių kaip magnetinio rezonanso tomografija (MRT), priimtinumas labai priklauso nuo vaiko amžiaus. Iki 3-5 metų vaikams tyrimai atliekami taikant bendrinę nejautrą. Nuo 3-5 iki 7 metų vaikams parengta tokia taktika:

 • Supažindinama su procedūra.
 • Leidžiama stebėti procedūrą.
 • Paaiškinama, kaip viskas vyksta, ko galima tikėtis.
 • Leidžiama šalia dalyvauti tėveliams (ypač atliekant MRT).
 • Leidžiama turėti su savimi mėgstamus žaislus (jei jie nedaro įtakos tyrimo kokybei).
 • Parenkamas protokolas, kuris kiek galima daugiau sutrumpina procedūros laiką.

Šiuo metu mūsų šalyje yra du specializuoti pediatrinės radiologijos skyriai: Klaipėdos vaikų ligoninėje ir Vaikų ligoninėje Santariškese. Vaikų ligoninėje 2015 m. buvo atlikta 65 061 (2014 m. – 59 984) rentgenografija, 1872 (2014 m. -1568) kompiuterinės tomografijos tyrimai, 2003 (2014 m. – 2605) magnetinio rezonanso tyrimai, 32 662 (2014 m. – 34189) ultragarsinės diagnostikos tyrimai.

Naujausia aparatūra – Vaikų ligoninei 2015 m. nupirktas 1.5 T galingumo magnetinio rezonanso tomografijos aparatas su galimybe atlikti tyrimus taikant bendrinę nejautrą. Palengvėjo archyvavimas – yra PACS sistema, diegiama elektroninė ligos istorija.

Visa skyriaus turima apratūra

 • Keturi stacionarūs rentgeno aparatai, trys – skaitmeniniai
 • Keturi C lankai (trys operacinėje, vienas – Vaikų ortopedijos ir traumatologijos skyriuje)
 • Septyni kilnojami rentgeno aparatai (trys – Pediatrijos centre)
 • Vienas kompiuterinės tomografijos aparatas (64 sluoksnių)
 • Magnetinio rezonanso tomografijos 0.35 T aparatas
 • Trys lazeriniai rentgeno nuotraukų spausdintuvai
 • Panoraminis rentgeno aparatas
 • Dentalinis rentgeno aparatas
 • Trys skaitmeniniai spausdintuvai
 • PACS sistema
 • Trys kompiuteriniai radiografai
 • 1.5 T magnetinio rezonanso tomografijos aparatas

Ultragarsinės diagnostikos poskyris

Šiame poskyryje atliekama ultragarsinė diagnostika (echoskopija, sonoskopija), skirta organų anatominių, struktūrinių pakitimų diagnostikai. Funkciniai sutrikimai nėra vertinami ultragarsu, todėl echoskopija netinka įvairių organų veiklos (funkcijos) tyrimui.

Ultragarsinis tyrimas pateikia tyrimo išvadą. Neretai randami pakitimai būna nespecifiniai, galimi įvairių ligų ar būklių atveju, juos vertinti reikia kartu su ligos simptomais bei kitais tyrimais, todėl ligos diagnozę nustato ir gydymą paskiria ne gydytojas echoskopuotojas, o pacientą gydantis gydytojas.

Informacija atnaujinta 2019 05 08