Apie skyrių

 

Specializuotame vaikų ligų skyriuje (45 lovos) vaikams iki 18 metų, teikiamos šios antrinio ir tretinio lygio stacionarinės, ambulatorinės ir dienos stacionaro asmens sveikatos priežiūros paslaugos:

  • vaikų nefrologijos,
  • vaikų endokrinologijos,
  • vaikų reumatologijos,
  • vaikų kardiologijos,
  • vaikų pulmonologijos,
  • vaikų gastroenterologijos ,
  • vaikų dietologijos,
  • vaikų medžiagų apykaitos,
  • vaikų alergologijos,
  • dermatovenerologijos.

Skyriaus gydytojų svarbiausias tikslas yra tirti ir gydyti ligonius pagal įrodymais pagrįstos medicinos rekomendacijas. Čia sutelkta didelė kompetentinga daugiadalykė komanda.

Vaikų nefrologija

Vaikų nefrologai prižiūri retomis ir kompleksinėmis inkstų ligomis sergančius vaikus. Atliekama pakaitinė inkstų terapija: hemodializė ir peritoninė dializė vaikams su lėtinėmis ir ūminėmis inkstų ligomis, tarp jų ir labai mažo svorio vaikams (naujagimiams). Atliekamos inkstų transplantacijos iš gyvų ir negyvų donorų, taip pat sensitizuotiems recipientams, taikant visapusišką tolesnę priežiūrą po transplantacijos. Taikoma išplėstinę retų inkstų ligų diagnostika (genetinė, imunologinė, molekulinė, histologinė): nefrozinio sindromo, Alporto sindromo, glomerulonefritų, tubulopatijų, cistinių inkstų ligų, hemolizinio ureminio sindromo, metabolinių inkstų ligų ir inkstų akmenligės.  Taikomas  gydymas imunosupresantais, biologine terapija, antikomplementine terapija, pakaitine plazmos terapija. Vykdoma ilgalaikė vaikų su sudėtingomis įgimtomis šlapimo takų anomalijomis priežiūra.

Vaikų endokrinologija

Atliekami įvairūs baziniai hormonų tyrimai bei dinaminiai hormonų stimuliacijos mėginiai, įtariant įvairius endokrininius susirgimus. Žemaūgiams pacientams tiriama stimuliuota augimo hormono sekrecija. Vaikams ir paaugliams, sergantiems 1 tipo cukriniu diabetu, taikomi modernūs insulinoterapijos metodai (esant indikacijoms gydoma pastovia insulino poodine infuzija – insulino pompa), nuolatinis gliukozės koncentracijos monitoravimas poodžio jutikliais, vedami mokymai sergantiesiems diabetu.

Veikia Augimo ir lytinio brendimo sutrikimų kompetencijos centras prie Retų ligų koordinavimo centro, kuriame konsultuojami pacientai, turintys augimo ir lytinio brendimo patologiją (hipopituitarizmą, Turnerio sindromą, Noonano sindromą, įgimtą antinksčių hiperplaziją ir kitas ligas bei sindromus).

Vaikų reumatologija

Šiame skyriuje veikia didžiausias vaikų reumatologijos centras Lietuvoje, kuriame dirba aukščiausios kvalifikacijos vaikų reumatologų komanda, turinti ilgametę tarptautinio bendradarbiavimo patirtį.

Teikiama specializuota stacionarinė ir ambulatorinė pagalba vaikams, sergantiems uždegiminėmis reumatinėmis ligomis: jaunatviniu idiopatiniu artritu, reaktyviu/infekciniu artritu, jaunatvine spondiloartropatija, sisteminėmis jungiamojo audinio ligomis, vaskulitais, autouždegiminiais sindromais ir kitomis retomis ligomis.

Šių ligų diagnostikai atliekami biocheminiai, serologiniai, imunologiniai laboratoriniai tyrimai, sąnarių ir vidaus organų echoskopijos, kompiuterinė tomografija, magnetinis branduolinis rezonansas, kaulų scintigrafija, kapiliaroskopija, atliekamas genetinis ištyrimas.

Taikomi visi šiuolaikiniai vaikų reumatinių ligų gydymo būdai, pacientų stebėsena.

Vaikų reumatologijos centras yra Europos retų pirminių imunodeficitų, autouždegiminių ir autoimuninių ligų referencijos tinklo afilijuotas narys.

Vaikų kardiologija

Taikomas pradinis ir išplėstinis vaiko širdies ultragarsinis ištyrimas sergantiems kardiomiopatijomis, uždegiminėmis miokardo ligomis, turintiems antrinių metabolinių miokardo pažeidimų bei kitų būklių, turintiems įgimtų ir įgytų širdies ydų tiek ikioperaciniu, tiek ir vėlyvuoju pooperaciniu laikotarpiu, glaudžiai bendradarbiaujant su širdies chirurgijos specialistais.

Atliekama 120 val. elektrokardiogramos stebėsena-registracija (paveldimųjų ir aritmijų dėl miokardo ligų turintiems vaikams, galint tiksliau įvertinti staigios širdinės mirties ar kito širdies įvykio riziką ir parinkti optimaliausią gydymo būdą), glaudžiai bendradarbiaujant su elektrofiziologais, parenkamas ir atliekamas aritmijų gydymas įvairiais elektrofiziologiniais metodais: implantuojami elektrokardiostimuliatoriai, defibriliatoriai-kardioverteriai, atliekamos radiodažninės abliacijos.

Atliekamas fizinio krūvio toleravimo mėginys taikant maksimalų krūvį (sporto institucijas lankantiems ir ritmo sutrikimų turintiems vaikams saugiam fizinio krūvio lygiui nustatyti, taip pat varžybinio sporto nekultivuojantiems ir rizikos veiksnių turintiems vaikams).

2019 metais vaikų kardiologai tapo asocijuotais Europos referencijos centro GUARD-Heart nariais, diagnozuojant ir gydant Ilgojo QT intervalo sindromą.

Prižiūrimi retomis tiek pirminėmis, tiek antrinėmis kardiovaskulinės sistemos ligomis sergantys vaikai, vaikams atliekami išsamūs kardiogenetiniai tyrimai, vykdomas sklandus pilnametystės sulaukusių ligonių perdavimas suaugusiųjų kardiologams.

Vaikų gastroenterologija

Tiriami ir gydomi vaikai, sergantys infekcinėmis ir neinfekcinėmis stemplės, skrandžio, žarnyno, kasos ir kepenų ligomis. Nuo 2005 m. veikia kepenų transplantacijos programa. Taikomi inovatyvūs ir svarbūs uždegiminių žarnyno ligų diagnostikos metodai, specifinė dietoterapija (polimeriniais mišiniais, CDED), labai mažų vaikų gydymas biologine terapija, sergant Krono liga. Yra svarbiausias celiakijos diagnostikos ir gydymo centras Lietuvoje.

Atliekamos išmatų transplantacijos vaikams, sergantiems žarnyno, nervų sistemos ir alerginėmis ligomis.

Tiriami ir gydomi vaikai, kuriems reikalingas parenterinis maitinimas. Vaikų gastroenterologai turi didžiausią patyrimą Lietuvoje, gydydami ligonius ilgalaikiu namų parenteriniu maitinimu.

Vaikų dietologija

Kartu su vaikų gastroenterologais, gydytojai dietologai gydo ligonius, kuriems reikia parenterinio, enterinio maitinimo, eliminacinės ar specifinės dietos. Gydomi vaikai, sergantys nutukimu, svorio stoka, valgymo sutrikimais.

Vaikų pulmonologija

Konsultuojami ir gydomi kūdikiai bei vaikai, sergantys ūmiomis (obstrukciniu laringitu, bronchiolitu, plaučių uždegimu ir kt.), lėtinėmis (bronchopulmonine displazija, astma, pirmine cilijų diskinezija, bronchektazine liga, intersticinėmis plaučių ligomis ir kt.) kvėpavimo takų ligomis, taip pat vaikus, kuriems kvėpavimo takų problemos yra  nulemtos kitų sisteminių ligų ar taikomo gydymo dėl kitų ligų (nervų-raumenų degeneracinės ligos, jungiamojo audinio ligos, įgimtos širdies ir kraujagyslių ydos, po kaulų čiulpų transplantacijos ir kt.).

Gydytojai vaikų pulmonologai bendradarbiaujasu vaikų chirurgais, gydydami ir konsultuodami vaikus su įgimtomis kvėpavimo takų vystymosi problemomis (tracheomaliacija, tracheoezofagine fistule, bronchogenine cista, plaučių sekvestru, diafragmos relaksacija ar išvarža ir kt.).

Atliekami kūdikių bei vaikų kvėpavimo funkcijos tyrimai (įprastinė spirometrija, ištyrimas Exhalyzer D aparatu), bendradarbiaujant su neurologais atliekami miego tyrimai (polisomnografija), pritaikoma ir taikoma neinvazinė ventiliacija namuose (CPAP, BiPAP).

Nuo 2018 m. veikia Cistinės fibrozės kompetencijos centras, kuriame teikiamos ambulatorinės ir stacionarinės paslaugos cistine fibroze sergantiems vaikams.

Vaikų alergologija

Taikomas specializuotas alerginių ligų ištyrimas ir gydymas skyriuje, dienos stacionare ir Vaikų konsultacijų poliklinikoje. Atliekami išsamūs ir modernūs alergologiniai (odos dūrio, lopo mėginiai, specifiniai IgE, molekulinė komponentinė diagnostika) ir imunologiniai tyrimai vaikams, sergantiems odos, kvėpavimo, virškinamojo trakto alerginėmis ir imuninėmis ligomis. Skiriame naujausią mokslo pasiekimais pagrįstą gydymą medikamentais, biologinę terapiją, specifinę imunoterapiją (poliežuvinę ir injekcinę), pakaitinę terapiją žmogaus normaliuoju Ig G.

Gydytojai alergologai turi didžiausią patyrimą Lietuvoje diagnozuojant alergiją maistui „auksiniu standartu“ laikomais provokaciniais oraliniais mėginiais, atliekant alergijos vaistams diagnostiką bei gydant vaikus plėviasparnių vabzdžių nuodais.

Nuo 2018 metų veikia retų alerginių, kvėpavimo organų ir odos ligų kompetencijos centras.

Dermatologija

Centre atliekamas ištyrimas dėl dermatovenerolginių ligų: odos, plaukų ir nagų mikroskopija, tepinėliai bei mikrobiologiniai tyrimai, odos ir jos priedų dermatoskopija, odos biopsija. Atliekamas gerybinių odos darinių (karpų, papilomų, moliuskų, apgamų), kraujagyslinių darinių lazerinis, chirurginis gydymas, krioterapija.

Informacija atnaujinta 2020 04 14